Skip to main content Scroll Top
Nieuws of Column?:
NIEUWS
Breaker:
-
2026 - Uitgave 23

Drie hamvragen die Hugo de Jonge onder ede moet beantwoorden

Ido Dijkstra en Toine de Graaf
Datum: 9 juni 2026

drie-hamvragen-die-hugo-de-jonge-onder-ede-moet-beantwoorden

Illustratie: ©Wilfred Klap

Parlementaire enquêtecommissie mag deze kwesties niet negeren

Voormalig VWS-minister Hugo de Jonge zal de komende weken twee keer onder ede worden verhoord door de parlementaire enquêtecommissie Corona. De Jonge was in 2020 en 2021, samen met toenmalig premier Mark Rutte, het gezicht van het coronabeleid. De persconferenties staan velen op het netvlies gebrand, net als de dubieuze maatregelen en uitspraken van de voormalig minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. De Andere Krant zet drie prangende kwesties uiteen die een zichzelf respecterende coronacommissie hem hoe dan ook moet voorleggen.

De coronacommissie gaat, tijdens de acht verhoorweken die nog volgen, twee dagdelen praten met toenmalig VWS-minister Hugo de Jonge. Het is de vraag of het voldoende zal zijn om de oud-minister alle kwesties voor te leggen die met hem in verband kunnen worden gebracht. Neem bijvoorbeeld de omstreden mondkapjesdeal met CDA-partijgenoot Sywert van Lienden en zijn compagnons, die daarmee miljoenenwinsten opstreken. De Jonge speelde een faciliterende rol bij de aankoop van hun mondkapjes, maar probeerde die rol naar de buitenwereld aanvankelijk kleiner te maken.

Ook niet onbelangrijk: waar bleef de twee miljard aan corona-uitgaven die het ministerie van De Jonge volgens de Algemene Rekenkamer niet wist te verantwoorden? En: waarom bracht zijn ministerie in de eerste maanden van de coronacrisis meerdere keren tekstuele wijzigingen aan in conceptadviezen van het volgens De Jonge “totaal onafhankelijke” Outbreak Management Team (OMT)? Toch zijn er drie hamvragen die nog veel prangender zijn voor de algehele volksgezondheid.

Hamvraag 1. “Bent u op de stoel van de arts gaan zitten?”

Al op 16 april 2020, vroeg in de coronacrisis, confronteerde activist Frank Ruesink Hugo de Jonge op straat met “35 alternatieven voor een coronavaccin”. Ruesink gaf bij de minister aan dat hij “hoopt en bidt” dat hij deze ook mee zou nemen in de overwegingen voor de aanpak van de coronacrisis. Voor het Tweede Kamergebouw antwoordde De Jonge: “Daar zou ik zeker niet op rekenen. Vaccinatie is echt het enige wat echt helpen kan.” Op YouTube is het straatgesprek nog altijd te vinden.

De Jonge onderdrukte vervolgens actief het gebruik van bestaande medicijnen als hydroxychloroquine (HCQ) en ivermectine, die door sommige artsen met succes offlabel werden ingezet tegen covid-19. De Jonge deed dat waarschijnlijk mede omdat effectieve medicatie de noodvergunningen voor de coronaprikken in gevaar zouden hebben gebracht. Frappant: De Jonge zei een dag eerder, in een Kamerdebat op 15 april, nog tegen Thierry Baudet (FVD) dat een politicus nooit op de stoel van een arts moet gaan zitten.

Verder lezen

Log in als abonnee

Of word abonnee van De Andere Krant!

Abonneer en lees verder.

Deel dit artikel:

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.